Search
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
  • :
  • :

آشنایی با مسابقات تنیس ATP CUP

قبلا در مقاله مفصل در مورد تورنومنت ها و مسابقات جهانی تنیس صحبت کردیم. یکی از این مسابقات تنیس ATP CUP است. این مسابقات زیر نظر استرالیا  و ۳ شهر بریزبن، پرث و سیدنی برگزار می شود. ۲۴ کشور در این بازی ها شرکت می کند و بد نیست بدانید که شهر سیدنی سال ۲۰۲۲ میزبان فینال این رقابت ها خواهد بود و بعد از آن فینال به شهر دیگر منتقل می شود. جایزه این تورنمنت ۱۵ میلیون دلار است و بهترین های این تورنومنت قادر خواهند بود در مسابقات گرند اسلم شرکت کنند. حداکثر امتیاز این مسابقات ۷۵۰ پوئن برای بخش انفرادی و ۲۵۰ امتیاز برای بخش دوبل تخصیص داده می شود.

فرمت برگزاری بازی های ATP CUP

در هر سری مسابقات تنیس ATP CUP دو بازی در بخش انفرادی و یک مسابقه در بخش دوبل برگزار می شود. تیمی که در هر دو بازی برنده باشد برنده این سری شده و به سری بعدی صعود می کند. هر کشور در دور گروهی در هر سری مسابقات سه بازی انجام می دهد. مسابقه های بخش انفرادی سه ست و تای برک برگزار می شود. در بخش دوبل هم بدون امتیاز advantage ، ست سوم و با تای برک انجام می شود.

مسابقات تنیس ATP CUP

کشورها چگونه می توانند به مسابقات تنیس ATP CUP راه یابند؟

تنها کشورهایی می توانند به این مسابقات راه یابند که دارای سه بازیکن با رنکینگ جهانی باشند و در ضمن دو نفر از آن ها باید در بخش انفرادی نیز رنکینگ جهانی داشته باشند. هر کشور می تواند تا ۵ بازیکن در این مسابقات داشته باشد اما باید از این ۵ نفر سه نفر در بخش انفرادی در رنکینگ جهانی دارای مقام باشند. کشورهایی که کمتر از ۵ بازی کن را در این مسابقات شرکت می دهند باید دو نفر را از آن ها باید در رنکینگ جهانی دارای مقام باشند.

تور  ATP چگونه برگزار می شود؟

۲۴ کشور یاد شده در شش گروه ۴ نفری تقسیم می شوند و به مسابقه می پردازند. در انتهای بازی ها تیم های اول هر گروه به انضمام بهترین دو تیم رده دومی گروه ها به فینال های سیدنی راه می یابند.  فینال روز ۱۳ سپتامبر ۱۸ تیم برتر مشخص شده و روز ۱۳ نوامبر دگر تیم های صعود کننده به این تورنومنت مشخص می شوند. اگر استرالیا در جمع این ۱۸ تیم برتر نباشد، ۵ تیم دیگر در تام دوم به مسابقه صعود می کنند. اگر استرالیا در این تیم ها نباشد ۶ تیم در تایم دوم به این مسابقات راه می یابند.

آخرین قهرمان تورنومنت ATP

رافائل نادال از کشور اسپانیا نام آشنا برای تنیسورها است و او در آخرین سری این مسابقات توانسته است نشان قهرمانی را دریافت کرد. او در مسابقه فینال با جوکوویچ به رقابت پرداخت و توانست برنده این مسابقات باشد.

آیا در تور ATP زنان تنیسور هم شرکت ندارند؟ استرالیا جام دیگری با نام WAP برگزار می شود اما تمام قوانین و مقررات موجود در این مسایقات یکسان هستند. برندگان این مسابقات نیز می توانند در رده های بالاتر به مسابقه بپردازند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *