Search
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
  • :
  • :

آشنایی با ورزش تنیس و قوانین آن

ورزش تنیس یک ورزش مفرح است که طرفداران بسیاری دارد و از سال ۱۹۸۸ به طور رسمی به المپیک راه پیدا کرد و به دلیل وجود مشکلاتی در قوانین بازی چند بار از مسابقات المپیک حذف شد و در نهایت با رفع ایرادات موجود در قوانین، مجددا به لیست ورزش های المپیکی باز گشت. تنیس از دو بازیکن تشکیل شده است که هر یک از بازیکنان باید توپ را به سمت مقابل خود پرتاب کند و این اتفاق تا زمانی ادامه پیدا می کند که یک نفر نتواند توپ را به سمت مقابل پرتاب کند و توپ در زمین حریف فرود بیاید.

این بازی در مجموع سه ست دارد و اگر هر یک از بازیکنان بتواند دو ست را ببرد، برنده بازی خواهد بود. ابتدا ۶ بازی انجام می شود و در نهایت در ست پایانی اختلاف امتیاز بین دو بازیکن باید دو امتیاز باشد تا برنده بازی مشخص شود.

نحوه امتیازدهی در ورزش تنیس

امتیازهای بازی از ۱۵ شروع و به ۴۰ ختم می شود. در شروع برنده در وهله اول ۱۵ امتیاز می گیرد و در ست بعدی امتیاز باید به ۳۰ برسد. در صورتی که در ست دوم امتیاز هر دو بازیکن به ۴۰ رسیده باشد، مسابقه تا جایی ادامه پیدا می کند که اختلاف امتیاز به دو برسد.

ورزش تنیس

ابعاد زمین ورزش تنیس

زمین ورزش تنیس به شکل مستطیل است. اما ابعاد آن ممکن است متفاوت باشد. در برخی مواقع زمین بازی پهن تر در نظر گرفته می شود تا بازی با سهولت بیشتری انجام شود. اما در حالت معمول، طول زمین بازی ۱۲۳.۷۷ و عرض آن ۸.۲۳ است و در اطراف زمین نیز منطقه ای برای افتادن توپ در نظر گرفته می شود.

لوازم مورد نیاز برای تنیس

لباس راحت و مناسب، راکت و توپ تمامی لوازمی است که برای بازی تنیس به آن ها نیاز دارید که هر یک از آن ها نیز ویژگی خاص خود را دارد. راکت سطح صاف و صیقلی دارد که از خطوط افقی و عمودی تشکیل شده است. طول راکت ۱۸۵ سانتیمتر و عرض آن ۸۰ سانتی متر است. البته این ابعاد ممکن است متغیر باشد. اما در نهایت راکت باید به گونه ای باشد که حالت حرکت و ایستادن بازیکن را تغییر ندهد. توپ تنیس معمولا به رنگ زرد است هیچ شکاف و درزی روی آن قرار ندارد. قطر توپ تنیس بین ۶.۳۵ تا ۶.۶۷ سانتیمتر است و وزن آن نیز بین ۵۶ تا ۵۸.۵ گرم است.

تعداد داوران تنیس

تیم داوران ورزش تنیس متشکل از ۱۲ نفر است که در گوشه های مختلف زمین روی صندلی نشسته و بازی را داوری می کنند. مهم ترین اعضای تیم داوران عبارت اند از: داور صندلی، داور شبکه، داور توپ، داور سرویس، داور خط، داور خط مرکزی، داور زمین و…

در نهایت آخرین عضو از زمین بازی تنیس دریافت کننده توپ است که مسئول جمع آوری توپ روی زمین است و در نهایت توپ را به بازیکنان می رساند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *