Search
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • :
  • :

آموزش بک هند در تنیس

بک هند در تنیس از جمله ضربات اصلی و پایه به شمار می آید. یادگیری بک هند نسبت به یادگیری فورهند ساده تر است اما قدرت کمتری نسبت به آن دارد. دلیل این امر فرم ضربه زدن در حرکت بک هند است. بک هند را می توان هم به صورت یک دست و هم با هر دو دست زد. اما از آنجایی که قدرت این ضربه با یک دست بسیار کم است اغلب مبتدیان آن را با دو دست می زنند. به عبارتی راکت را با هر دو دست گرفته و ضربه قدرتمندی به توپ وارد می کنند. بازیکنان تنیس معروفی همچون نادال بعد از سال ها تمرین و بدن سازی امروز می توانند بک هند را با یک دست و با قدرت انجام دهند اما برای مبتدیان بازی تنیس زدن این ضربه با دوست گزینه بهتری است.

مراحل زدن بک هند در تنیس

مهم ترین نکته در بک هند با دو دست نحوه گرفتن راکت در دست است. بعد از اینکه زیر نظر مربی آموزش دیدید که چگونه راکت را در دست بگیرید نوبت به این می رسد که نحوه درست ایستادن و وارد کردن ضربه به توپ را یاد بگیرید. برای این کار چند مرجله را باید پشت سر بگذارید. شاید در روزهای اول انجام آن ها زمان بر باشد اما به مرور و با تمرین تمام این مراحل را در کسری از ثانیه انجام خواهید داد.

بک هند در تنیس

مرحله اول راکت را رو به عقب ببرید

بعد از گرفتن راکت برای آماده کردن خود جهت ضربه باید حرکاتی شبیه به حرف C انجام دهید. به این شکل که بعد از قرار گرفتن در موقعیت درست، راکت را با یک تاب به عقب می برید. سر راکت باید حداقل به اندازه یک توپ از سر شما بالاتر قرار می گیرد. راکت را طوری در دست بگیرید که انتهای راکت به سمت تور باشد و شانه دست راست به تور چرخش داشته باشد. وزن بدنتان را روی پای راست بی اندازید.

مرحله دوم راکت را به جلو حرکت دهید

در این ضربه باید حواستان باشد که حرکت و ضربه باید با دست و پای مخالف انجام گیرید. سر را کت را به پایین حرکت دهید و صفحه راکت را پشت توپ حرکت بدهید. زمانی که راکت با توپ برخورد می کند زاویه ۹۰ درجه با زمین خواهد داشت و وزن بدن به پای موافق منتقل می شود.

مرحله سوم انتقال نیرو به توپ جهت برگشت به زمین حریف

بدیهی است که هدف ما از وارد کردن ضربه بک هند دفع توپ و حرکت دادن آن به زمین حریف است. در نتیجه با تمرین می توانید میزان نیروی لازم جهت عبور آن از تور را یاد بگیرید. برای اینکه ضربه دقیقی داشته باشید بعد از این که با نیروی لازم و هدف گیری قبلی توپ را به سمت زمین حرف منتقل کردید، راکت به سمت جلو حرکت می کند و شما باید آن را به پشت شانه های خود حل دهید.

تفاوت بک هند با یک دست و دو دست

تفاوت عمده بک هند در تنیس با یک دست میزان کم قدرت ضربه است. اگر تسلط کافی نسبت به میزان قدرت توپ نداشته باشید ممکن است توپ در زمین خودتان سقوط کند. کنترل توپ در بک هند با دو دست بیشتر است و شما می توانید با تمرین توپ را درست در جای مورد نظر خود بنشانید. این در حالی است که در بک هند با یک دست هیچ محدودیتی در انتخاب محل ورود توپ ندارید. اما در بک هند دو دست مناطق کمتری از زمین پوشش داده می شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *