Search
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • :
  • :

آموزش ضربه والی در تنیس

در ادامه آموزش تنیس و تنیس خاکی نوبت به ضربه والی در تنیس می رسد. ضربه والی یکی از مهم ترین ضربات تنیس است. این ضربه اغلب زمانی زده می شود که صفحه راکت را کاملا پشت توپ قرار می گیرد. در این زمان شما باید راکت را به سمت توپ حرکت دهید و مدیریت سرعت و کنترل توپ آن را به سمت حریف حرکت دهید.

اولین واکنش بعد از ضربه والی در تنیس

بهترین حرکت در زمان زدن والی در تنیس، حرکت به سمت جلو است. با اینکه در بیشتر بازیکنان در زمان زدن حرکت والی حرکات اضافه دیده می شود. یک فرد حرفه ای هر زمان می خواهد به توپ سرعت دهد سه انگشت پائین گریپ را محکم فشرده و لحظه تماس حرکت رو به جلو خواهد داشت. در صورتی که راکت را به این شکل در دست بگیرید ثابت باقی می باند و و با گرفتن سرعت ضربه حریف یک والی نفوذی زده می شود. دقت کنید در این زمان به هیچ عنوان نباید مچ دستتان را بچرخانید، چرا که این چرخش می تواند به شکل قابل قبولی سرعت توپ را کم کند. در مرحله دوم نباید راکت را بالا به پایین حرکت دهید زیرا در این صورت توپ کات برمی بردارد.

پس برای زدن یک والی مناسب باید یک مچ قوی داشته باشید و صفحه راکت را رو به جلو نگه دارید. درست در زمان زدن والی باید آرنجتان را جلوتر از بدن نگه دارید.

والی در تنیس

چگونه والی فورهند و والی بک هند بزنیم؟

برای والی فورهند در تنیس باید پریپ را راحت در دست بگیرید، مچ دست را به عقب برده و اجازه دهید صفحه راکت عقب برود. در این حالت تمام صفحه راکت روی توپ قرار می گیرد. اما در والی بک هند باید دسته راکت را دورتر از خود نگه دارید. در این لحظه باید با دست چپتان صفحه راکت را به سمت توپ نگه دارید.

انواع ضربه والی در تنیس

ضربه والی در تنیس به چند مدل متفاوت تقسیم می شود که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهید شد:

والی ثابت:

زمانی که توپ قدرت بالایی داشته باشد تنها کاری که برای جلوگیری از برخورد توپ با زمین می توانید انجام دهید گرفتن صفحه راکت جلوی توپ است. در این زمان وقت برای انجام کار دیگر ندارید. تنها کاری که باید بکنید گریپ را محکم بگیرید و مچ دستتان را محکم نگه دارید تا سر راکت ثابت بماند.

والی ضربه ای:

اگر در زمان زدن ضربه والی در تنیس فرصت مناسب برای چرخاندن شانه ها داشته باشید، قدمی به سمت توپ بردارید و یک ضربه محکم به توپ بزنید. دقت کنید در ضربه اول به هیچ عنوان دست را به عقب نبرید؛ چرا که ممکن است کنترل و جهت توپ را از دست بدهید.

والی چرخشی:

اگر ضربه والی در تنیس شما آرام است این فرصت را دارید که شانه ها را بچرخانید، تمام صفحه راکت را به سمت توپ بگیرید و سپس دست را برای سوئینگ به عقب ببرید. با این کار می توانید ضربه والی بسیار محکم و نتیجه بخشی بزنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *