Search
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • :
  • :

آموزش فورهند در تنیس

قبلا گفته شد که اولین حرکت در تنیس و تنیس خاکی، سرویس است. اما در ادامه باید در مورد ضربات اصلی و پایه تنیس بدانید. فورهند در تنیس یکی از این ضربات مهم و پایه ای تنیس است که یادگیری اصولی آن شما را در امتیازگیری و انجام بازی حرفه ای کمک خواهد کرد. فورهند ضربه ای است که با روی راکت تنیس زده می شود. این ضربه با دست راست زده می شود. و بدن نیز در حین وارد کردن ضربه به سمت راست متایل می شود.

مراحل یادگیری فورهند در تنیس خاکی

برای وارد کردن ضربه فورهند باید به صورت کلی ۴ فاز را طی کنید. در صورت مبتدی بودن بهتر است از فورهند استرن کار خود را آغاز کنید و به مرور گریپ را تغییر دهید. برای شروع وارد کردن ضربه فورهند ابتدا باید در حالت آماده باش قرار گیرید.

فاز آماده باشد

در این حالت باید راکت را در جلو بدن و به شکلی در نیمه راه فورهند و بک هند نگه دارد. سر راکت را در بالا بگیرید و زانوهای خود را کمی خم کنید. در این حالت پاها به اندازه عرض شانه باز است و وزن بدن روی پنجه قرار می گیرید.

فاز گردش شانه و تاب عقب

در این فاز شانه و کمر بازیکن به پهلو می چرخد و پاها نیز نسبت به زاویه پهلو هماهنگی می شوند. در این حالت سر راکت عقب می رود به شکلی که انتهای دسته راکت رو به تور قرار می گیرد.

فاز تاب جلو و وارد کردن ضربه

حالت توب به قسمتی رسیده است که می توان به آن ضربه وارد کرد. از این رو راکت به سمت جلو حرکت می کند و کمی جلوتر از بدن به توپ ضربه وارد می شود. بهتر است ضربه را طوری وارد کنید که در زمان ضربه راکت با زمین زاویه ۹۰ درجه داشته باشد.

فاز ضربه

زمانی که توپ به راکت برخورد می کند، رو به سمت بالا حرکت داده می شود. در این لحظه بازیکن می تواند آرنج خود را خم کند. وزن بدن در این لحظه روی پای چپ است و پای راست تقریبا از زمین جدا شده است.

فورهند در تنیس

فورهند قدرتی در تنیس

جالب است بدانید که تحول عظیمی که در ورزش تنیس رخ داد از زمانی بود که ایوان لندل فورهند قدرتی در تنیس را معرفی نمود. در این ایده گفته می شود که در بازی تنیس یا باید با قدرت کنترل بازی را در دست بگیری. و یا اینکه با قدرت طرف مقابل کنترل شوی. فورهند در تنیس طی ۲۲ سال مرتب در حال تحول است. امروز ضربات فورهند بسیار قدرتی تر از گذشته است و دلیل این امر را در سه مورد می توان جستجو کرد:

  1. سبک، محکم و قوی تر شدن راکت ها
  2. تغییر سطح زمین بازی
  3. قوی تر و بزرگتر شدن اندام بازیکنان تنیس

مهارت های لازم برای فورهند قدرتی در تنیس

فورهند قدرتی در چند فاز با ضربه ساده فورهند در تنیس تفاوت دارد. مراحلی که در فورهند قدرتی باید طی شود شامل موارد زیر خواهد بود:

  • حالت آماده باش و حرکت رو به پایین 
  • تاب عقب
  • حرکت دایره ای سر راکتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *