Search
پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
  • :
  • :

آیا تنیس قد را بلند می کند؟

باورهای درست و غلط زیادی در مورد بلند شدن قد وجود دارد و یکی از این سوالات که گاه در حین آموزش تنیس از مربی این ورزش، آقای کیوان علی اکبر پرسیده می شود این است که آیا تنیس قد را بلند می کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بلند شدن قد خارج از سن رشد با هیچ روشی مقدور نیست. به عبارتی اگر سن شما از ۱۸ سال تجاوز کرده است، بهتر است به دنبال هیچ روشی برای بلند کردن قد نروید. بد نیست در ابتدا مقاله بررسی کنیم چه عواملی در بلندتر شدن قد تاثیر دارند؟

تغذیه مهم ترین عامل در بلند شدن قد

در جواب به این سوال که آیا تنیس قد را بلند می کند؟ باید گفت تا زمانی که تغذیه کودک و فرزند ما مناسب نباشد هیچ ورزشی نمی تواند به بلند قد شدن او کمک کند. مصرف منظم کلسیم و ویتامین D بیشترین تاثیر را در رشد قد دارند؛ اما در کنار این ها، ویتامین و املاح معدنی دیگر نیز در بلند شدن قد تاثیر زیادی دارند. بد نیست هر سال و مخصوصا در دوران اوج رشد آزمایش و چکاپ سالانه داشته باشید تا از میزان ویتامین و املاح بدن فرزندتان مطلع شوید. کمک گرفتن از یک پزشک تغذیه و یا کارشناس رژیم نیز می تواند کمک کننده باشد.

تنیس بازی کنید یا ورزش کنید

به صورت کلی ورزش هایی که به کشش و پرش بیشتری نیاز دارند در بلند شدن قد تاثیر دارند. بازی یا ورزش تنیس نیز شامل انجام حرکات کششی و پرشی است. از این رو اگر به ورزش تنیس علاقه دارید می توانم این خبر خوب را به شما بدهم که تنیس قد را بلند می کند. تنیس بازی کردن در دوران اوج رشد قد، می توانید این مزیت را داشته باشد که در کنار تغذیه مناسب قد کودک شما را بلند کند. البته شایان ذکر است این در صورتی است که به این ورزش در دوران رشد اهمیت دهید. در غیر این صورت در دوران بعد از ۱۸ سالگی نمی توان انتظار داشت قد او  بلند شود.

به وراثت دقت کنید

با اینکه با تغذیه و ورزش هایی مانند تنیس قد را بلند می کند؛ اما نباید از قدرت وراثت ساده گذر کنیم. کارشناسان اعتقاد دارند که قد یک کودک میانگین قد پدر و مادر اوست. اما همیشه استثناهای زیادی وجود دارند که این عقیده را نقض می کنند. از این رو اگر به صورت کلی خانواده کوتاه قدی هستید، نمی توانید به دنبال کودکی با قد بسیار بلند باشید و یا این تصور را داشته باشید که می توانید خیلی بیشتر از دیگر اعضای خانواده بلند شوید. اما تغذیه اصولی و انجام ورزش هایی نظیر تنیس می تواند در بلندی قد شما تاثیرگذار باشد.

خوب بخوابید

بله اشتباه نخواندید؛ خوابیدن در ساعات درست و به اندازه نقش بسیار موثری در رشد قد افراد در سنین رشد دارد. افرادی که خواب کافی و در ساعات درست یعنی از ساعت ۱۰ تا ۳ بعد از نیمه شب را تجربه می کنند؛ بلندقدتر خواهند بود. متاسفانه امروزه ساعات خواب به شکل بسیار عجیبی تغییر کرده است و همه ما عادت به شب بیداری داریم. در حالی که بهترین زمان برای خواب را از دست می دهیم و همین امر تاثیر بسیار زیادی در سلامت جسم و روان ما دارد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *