Search
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
  • :
  • :

راکت تنیس از چه موادی ساخته می شود؟

یکی از مهم ترین عوامل موثر در کارایی بهتر، کیفیت و ماندگاری راکت تنیس، مواد سازنده آن است. تنیس یکی از محبوب ترین ورزش ها در سراسر جهان است و با شناخت مواد سازنده راکت می توانید یک محصول مناسب و با کیفیت برای خود خریداری کنید. در این مطلب با مواد و اجزای سازنده راکت تنیس آشنا می شوید. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

اجزای اصلی راکت تنیس

انواع راکت تنیس از چهار بخش اصلی تقسیم شده است:

هد یا سر راکت

این بخش از شبکه ای متشکل از یک سری زه ساخته شده است که به شکل چهارگوش یکدیگر را قطع کرده اند و توپ تنیس به آن برخورد می کند. هر طرف زه های راکت داخل فریم آن سفت می شوند و پس از برخورد توپ، آن را به سمت جلو پرتاب می کنند.

گلوگاه

گلوگاه بخشی از راکت است که از قسمت انتهایی هد راکت شروع شده و به دو قسمت تقسیم می شود و در نهایت به دسته منتهی می شود. قسمت مرکزی گلوگاه، تو خالی است و بخشی از راکت است که بیشتری انعطاف پذیری را دارد.

گریپ یا دسته راکت

قسمت انتهایی راکت، دسته است و بازیکن راکت را از این بخش در دست خود می گیرد. طول دسته معمولا ۴ اینچ است. اما در برخی راکت ها این میزان متغیر است و بازیکن می تواند آن را تغییر دهد.

فریم راکت

فریم راکت بخشی است که زه ها روی آن ثابت می شوند و شکل کلی راکت را تشکیل می دهد.

مواد سازنده راکت تنیس

مواد سازنده زه راکت تنیس

برای ساخت زه راکت عموما باید از موادی استفاده شود که استقامت بالایی دارند و به راحتی پاره نمی شوند. همچنین باید انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد تا توپ پس از برخورد با آن به سرعت برگردد. زه راکت در سه اندازه ۱۵، ۱۶ و ۱۷ سانتی متر ساخته می شود. زه شماره ۱۷ از دو زه دیگر نازک تر است. معمولا برای ساخت این بخش از موادی مانند پلیمرها، پلی آمید و نایلون استفاده می شود.

مواد سازنده فریم راکت تنیس

برای ساخت فریم در گذشته بیشتر از چوب استفاده می شد. اما در سال های اخیر برای ساخت آن معمولا از فلز و یا کامپوزیت استفاده می شود. مهم ترین موادی که برای ساخت فریم استفاده می شوند عبارت اند از:

  • فیبر بور: هسته از جنس تنگستن با رویه بور
  • کامپوزیت با پایه فیبر کربنی
  • آرامید فایبر: ترکیبی از آروماتیک و پلی آمید
  • فایبرگلاس: ترکیبی از مواد پلیمری و الیاف شیشه

برای رویه فریم نیز از لاستیک های ضربه گیر استفاده می شود. از آلیاژهای آلومینیوم نیز برای ساخت فریم استفاده می شود. انعطاف پذیری و استحکام بالا مهم ترین عوامل برای انتخاب یک فریم مناسب است. همچنین نکته دیگری که باید در انتخاب راکت در نظر داشته باشید وزن آن است. وزن راکت باید به گونه ای باشد که بازیکن پس از مدتی احساس درد و خستگی نداشته باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *