Search
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
  • :
  • :

مسابقات گرند اسلم تنیس و هر آنچه درباره آن باید بدانید

مسابقات گرند اسلم مهم ترین تورنومنت در ورزش تنیس است. در این سری مسابقات تنها تنیسورهایی شرکت می کنند که بیشترین امتیازات را در مسابقات پایه ای به دست آورده اند و قهرمانی در این مسابقه آرزوی هر تنیسوری است. این مسابقات زیر نظر فدراسیون جهانی تنیس یا ITF و در ۴ سری مسابقه برگزار می شود. تورنومنت در گروه زنان، مردان، تک نفره و دو نفره بین بهترین تنیسورهای دنیا آغاز می شود. در ادامه به صورت مختصر به بررسی مسابقه گرند اسلم می پردازیم:

تنیس آزاد استرالیا

مسابقات گرند اسلم استرالیا در ماه ژانیوه هر سال به میزبانی شهر ملبورن استرالیا است. از آنجایی که استرالیا در ماه ژانویه گرم است مسابقات همگی در شب برگزار می شوند و این خود زیبایی خاصی به این سری مسابقات می بخشد. این است که مسابقه نیمه نهایی و مسابقه فینال اوپن استرالیا پربیننده ترین برنامه ورزشی آن روزهای جهان است. تنیسورها در این سری بازی ها علاوه بر داشتن مهارت های تنیس باید توانایی تحمل گرما و رطوبت بالا را نیز داشته باشند.

مسابقه اوپن فرانسه

این مسابقات به میزبانی پاریس فرانسه است از برچجسته ترین رقابت های تنیس در دنیا است. این رقابت ها از ما می آغاز می شود و تا ماه ژوئیه ادامه می یابد. مسابقات در دسته مردان و زنان برگزار می شود و رافائل نادال رکورد دار قهرمانی در این سری است. او با ۱۳ بار پیروزی در این تورنومنت توانسته لقب بهترین تنیسور را به نام خود کند.

مسابقات اسلم گرند

مسابقات ویلمبلدون

این رقابت ها در پنج گروه هر ساله هم به صورت انفرادی و هم دوبل برای مردان و زنان برگزار می شود. جالب اینکه در آخر بازی ها به صورت میکس انجام می شود و جذابیت  زیادی برای تنیس دوستان دارد. در این مسابقات هر تنیسوری که سه ست را برنده شود، به عنوان پیروز بازی معرفی خواهد شد. این تورنومنت با ۱۲۸ بازیکن حرفه ای از سراسر دنیا کار خود را آغاز می کند و می توان گفت که راجر فدرر با هشت دوره قهرمانی در این مسابقات رکورد دار است.

تنیس آزاد آمریکا

یو اس اوپن یا تنیس آزاد آمریکا از دیگر مسابقات گرند اسلم است. شروع این سری رقابت ها از سال ۱۸۸۱ است و هر سال در نیویورک برگزار می شود. ورزشگاهی که این رقابت ها در آن برگزار می شود، مرکز ملی تنیس بیلی جین کینگ نام دارد. این سری نیز هم به صورت تک و هم دوبل برای خانم ها و آقایون برگزار می شود. نکته جالب توجه در این مسابقات قانونی جالب آن است. تا زمانی که بین رقبا دو ست فاصله نیوفتد، برنده مسابقه اعلام نخواهد شد که به اصطلاح به آن تای- بریک گفته می شود.

آیا قوانین مسابقات گرند اسلم با هم متفاوت است؟

به صورت کلی تفاوت های بسیار جزئی در نحوه برگزاری مسابقت گرند اسلم وجود دارد اما در زمان ثبت نام تمامی قوانین به صورت مکتوب در اختیار شرکت کننده ها قرار داده می شود. تنیسورها و مربیان وظیفه دارند تمام قوانین را مطالعه کرده و در صورت داشتن هر سوال و ابهام آن را مسئولین رگزاری مسابقات در میان بگذارند. در غیر این صورت بنا به قبولی شرایط و قوانین توسط تنیسور قرار داده می شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *