Search
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
 • :
 • :

معرفی ساختار و دسته ‌بندی مسابقات و تورنمنت های تنیس

سالانه بیش از صدها تورنمنت و مسابقه تنیس در سطوح و رده های سنی مختلف در دنیا برگزار می شود؛ اما ساختار و دسته بندی تورنمنت های تنیس همگی زیر نظر فدراسیون جهانی تنیس است. در این مقاله بیشتر با نهادهای برگزار کننده مسابقات و مسابقه جهانی معتبر آشنا خواهید شد.

نهادهای برگزارکننده مسابقه های تنیس

بد نیست ببینم که تورنمنت های تنیس زیر نظر کدام اتحادیه ها و فدراسیون ها برگزار می شود.

 1. فدراسیون جهانی تنیس (International Tennis Federation) با نام اختصاری ITF
 2. اتحادیه تنیس مردان (Assosiation of Tennis Professionals) با نام اختصاری ATP
 3. اتحادیه تنیس زنان (Women’s Tennis Association) با نام اختصاری WTA

با این حال اصلی ترین بدنه ورزش تنیس فدراسیون است که وظیفه آموزش تنیس و گسترش ورزش تنیس در دنیا را دارد. این فدراسیون وظیفه دارد که بر عملکرد فدراسیون های کشورهای مختلف تظارت کند. از دیگر وظایف این فدراسیون پیشگیری از دوپینگ و فساد در مسابقات است. در ضمن این فدراسیون باید مسابقاتی در رده های سنی مختلف، مسابقات تنیس مردان و زمان و از همه این ها مهم تر مسابقات چهارگانه گرند اسلم را برگزار کند.

تورنمنت های تنیس

دسته بندی تورنمنت های تنیس

به صورت کلی مسابقات تنیس در هر رده و درجه ای به سه دسته تقسیم می شود:

 1. گرند اسلم ها
 2. رقابت ‌های تور ATP و WTA
 3. رقابت ‌های تور چلنجر
 4. مسابقات تور تنیس ITF

مسابقات بر اساس درجه اهمیت دسته بندی شده اند و از شماره یک تا چهار از میزان اهمیت مسابقات کاسته می شود. جالب است بدانید که یک تنیسور باید در مسابقات رده پایین شرکت کرده و امتیاز جهانی خود را افزایش دهد تا بتوند در این مسابقات، شرکت کند. به عبارتی در مرحله یک تنیسور باید بتواند جواز وارد شدن به رقابت های تور تنیس ITF را به دست آورد و بعد از کسب امتیاز کافی می تواند در سری رقابت های تور چلنجر وارد شود. به این ترتیب بعد از کسب موفقیت و امتیاز بیشتر به شما اجازه می دهد که در رقابت ‌های تور ATP و WTA راه بیابید. و در نهایت می توانید در چهارگانه گرند اسلم شرکت کند و برندگان این چهارگانه به عنوان بهترین تنیسورهای جهان معرفی می شوند.

مسابقات تور تنیس ITF

گفتیم فدراسیون تنیس موظف است که تنیس را آموزش و گسترش دهد. این تور برای تنیسورهای رده سنی پایین، رده‌های جوانان، بزرگسالان، پیشکسوتان، تنیس با ویلچر و تنیس ساحلی برگزار می شود.

مسابقات تور چلنجر Challenger و WTA 125

افرادی که در تور تنیس ITF امتیاز کافی به دست آوردن اجازه ورود به تورنمنت های تور چلنجر را دارند. این تور مخصوص مردان است و مسابقات مخصوص زنان در این سطح را با نام WTA 125 می شناسیم.

مسابقات تور ATP و WTA

رقابت ها برای ورود به گرند اسلم ها برگزار می شود. در ۴ رده برگزار می شود و تنیسورهایی که در این رقابت ها شرکت می کنند امتیاز کافی را در تور چلنجر به دست آورده اند.

مسابقات گرند اسلم

اوج موفقیت یک تنیسور شرکت و برنده شده در مسابقات گرند اسلم است. گرند اسلم معتبرترین رقابت های فدراسیون جهانی فدراسیون تنیس است. بیشترین امتیاز و جوایز برای این مسابقه ها داده می شود. چهارگانه گرند اسلم شامل گرند اسلم های زیر می شود:

 • آزاد استرالیا – Australian Open
 • آزاد فرانسه یا رولان گاروس – French Open/Roland Garros
 • ویمبلدون – Wimbledon
 • آزاد آمریکا – US Openدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *