Search
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
  • :
  • :

ویژگی انواع کفش تنیس مخصوص زمین های مختلف

حتما استاد تنیس شما این موضوع را با شما مطرح کرده است که با توجه  به نوع زمین انتخاب شده برای بازی، باید نوع کفش خود را انتخاب کنید. انواع کفش تنیس بسته به نوع بازی تنیس متفاوت است. دلیل این امر تفاوت متریال به کار رفته در زمین تنیس است. در ادامه بیشتر با انواع کفش تنیس آشنا خواهیم شد:

 کفش تنیس مناسب برای زمین چمن (Grass Court)

اگر به تنیس روی زمین چمن علاقه دارید. باید از بین انواع کفش تنیس، مدل هایی را انتخاب کنید که در زیره کفش شیار داشته باشد. شیارهای طراحی شده در زیره کفش توانایی این را دارد. که در چمن مصنوعی و طبیعی از لیز خوردن شما پیشگیری کند. اما باید دقت داشته باشید که از این کفش نباید در سطوح دیگر استفاده کنید؛ چرا که با از بین رفتن شیارها باید کفش را تعویض کنید. این کفش ها نه تنها بازیکن را از آسیب های احتمالی محافظت می کند بلکه از آسیب رسیدن به چمن ها نیز جلوگیری می کند.

 کفش مناسب برای زمین خاکی (Clay Court)

تنیس خاکی یکی از جذاب ترین انواع تنیس است. بر خلاف کفش مخصوص زمین چمن، از انواع کفش تنیس خاکی می توان در همه سطوح استفاده نمود. کفی این کفش برای حرکت در زمین خاکی بسیار مناسب است. رس استفاده شده در زمین خاکی بسیار نرم تر از چمن است و از این رو در زمان حرکت های ناگهانی فشار کمتری به مفصل های پا وارد می شود. اما از مشکلاتی که در بازی تنیس خاکی برای بازیکنان رخ می دهد، لیز خوردن برای رسیدن به توپ در فاصله های دور است.

انواع کفش تنیس

کفی بیرونی باید به شکلی باشد که از حرکت نرم بازیکن بیشگیری نکرده و در عین حال از لیز خوردن او پیشگیری می کند. از این رو طرح کفی کفش تنیس مناسب برای زمین خاکی زیگزاک یا هفت و هشت طراحی می شود. این طرح اصطکاک لازم در زمان مسابقه را ایجاد می کند. این نحوه طراحی مزیت دیگری نیز دارد و آن عدم جمع شدن رس در بین شیارهای کفش است. کفش این بازی تنیس سبک بوده و انعطاف مناسبی دارد.

کفش تنیس مناسب برای زمین هارد (Hard Court)

زمین های هارد از ترکیب مواد مصنوعی و ماسه ساخته می شوند. ماسه استفاده شده باعث زبر شدن زمین می شود. و از این رو کفی انواع کفش تنیس مناسب با زمین Hard باید مقاومت بالایی در برابر ساییدگی داشته باشد. این کفش ها در اصطلاح Non-Marking نامیده می شوند و ویژگی منحصر به فرد آن ها عدم جای گذاشتن رد از خود در سطح زمین است. زمین هارت کورت سختی بالایی دارد و از این رو برای کم کردن آسیب های احتمالی به مفاصل پا، کفش باید انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد تا شوک های وارد آمده از طرف زمین به پا را کنترل کند.

کفش تنیس برای همه زمین ها

اگر هنوز تصمیم نگرفته اید در کدام نوع بازی تنیس را فرا بگیرید و بازی کنید و هنوز بازیکن حرفه ای نیستید می توانید از انواع کفش جنرال که برای تمام زمین های بازی مناسب است استفاده کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *