Search
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
  • :
  • :

ویژگی های بارز کفش مخصوص تنیس

اگر تصمیم دارید ورزش تنیس را به تازگی شروع کنید، خوب بدانید که به هیچ عنوان نمی توانید از کفش کتانی ساده برای این بازی استفاده کنید. ویژگی های بارز کفش مخصوص تنیس با شرایط این بازی طراحی شده است و تنیس بازی کردن را برای ما ساده خواهد کرد. کفش های کتانی که در اصطلاح ورزشی به آن کفش رانینگ گفته می شود مخصوص ورزش های سبک و پیاده روی طراحی شده اند و به هیچ عنوان نمی توان با آن ها ورزش حرفه ای انجام داد. اما چه ویژگی هایی در کفش مخصوص تنیس وجود دارد که در کفش های معمولی ورزش نیست؟

زیره کفش تنیس مقاومت بیشتری دارد

ورزش تنیس پر است از دویدن و پریدن و فشار زیادی به قسمت زیرین کفش وارد می شود. بازیکن تنیس در هنگام دویدن در کمترین زمان باید استپ کند و در جای خود ثابت بماند. لیز خوردن نشان دهنده کیفیت پایین زیره کفش است. این کفش باید از لاستیک با کیفیت ساخته شود و  از همه مهم تر این که بزرجستگی های کفی کفش مطابق با زمین تنیس طراحی شده باشند.

نمی توان از یک کفش تنیس مخصوص زمین چمن در تنیس روی زمین خاکی استفاده کرد چرا که برجستگی های کفی آن کاملا متفاوت طراحی شده اند. اگر کیفیت زیره کفش پایین باشد به زودی شاهد این خواهید بود که کفی پاره شده و ساییده می شود.

ویژگی های بارز کفش تنیس

قسمت رویه کفش از چرم است

از ویژگی های بارز کفش مخصوص تنیس به رویه چرمی آن باید اشاره داشت. چرم از مقاومت ترین محصولات در پارگی و سایش است. به اصطلاح چرم نفس می کشد و از این رو در تنش بالایی که پا در زمان مسابقه تحمل می کند، تهویه مناسب پا را از بیماری های پوستی محافظت می کند. در ضمن طراحی رویه کفش به شکلی است که دریچه های هر چند کوچک از خفه شدن پا در گرما پیشگیری می کند.

کفش تنیس از پا حمایت می کند

قسمت داخلی کفش مخصوص تنیس به شکلی طراحی شده است که تمام برجستگی و فرورفتی های پا را پوشش می دهد. پا در محیطی نه چندان نرم و سفت قرار دارد و هیچ فشار مضاعفی را تحمل نمی کند. زمانی که تنیسور به سرعت در حال دویدن است و یک لحظه می ایستد این قسمت داخلی پا است که قوس های پا را پوشش می دهد و از آسیب به مچ پا جلوگیری می کند. از این رو در زمان خرید کفش تنیس دقت داشته باشید که کفش با ساختار داخلی پا همخوانی داشته باشد.

وزن کفش تنیس مناسب است

بر خلاف کفش های مخصوص پیاده روی و یا حتی دویدن که بسیار سبک هستند، از ویژگی های بارز کفش مخصوص تنیس وزن مناسب آن است. وزن کفش نه آن قدر زیاد است که تنیسور بعد از چند ست خسته شود و نه آن قدر سبک است که نتواند حمایت کافی از پا در زمان مسابقه و تمرین را تحمل کند.

کفش مخصوص تنیس کمی پاشنه دارد

بر خلاف کفش های دیگر ورزش ها، کفش مخصوص تنیس اندکی پاشنه دار است. بر خلاف دونده ها که روی پشت پا فشار وارد می کنند، تنیسورها اغلب روی پاشنه پا بازی می کنند. از آنجایی که فشار زیادی روی پاشنه پا وارد می شود، با طراحی پاشنه با ارتفاع بیشتر تعادل خوبی روی زمین بازی ایجاد می شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *